Penzion Holland Nové Hrady

naše okolí

Naše okolí / ...
 
Zámek Nové Hrady
 
Soukromý zámek v Nových Hradech je jedinečná rokoková stavba vybudovaná v letech 1774 - 1777 hrabětem Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle stavebního návrhu architekta Josefa Jägera. Pro svoji architektonickou čistotu a umístění v uměle vybudovaném přírodním areálu bývá celý zámecký komplex nazýván "Malý Schönbrunn" či " České Versailles". Ucelený rokokový areál obsahuje vstupní bránu a francouzskou zahradu se správními budovami, špýchar a anglický park s pískovcovou křížovou cestou z r. 1767, vedoucí k pozůstatkům původního gotického hradu. Noví majitelé zámek zakoupili od restituentů v roce 1997 a od té doby prochází celý areál rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací.
 
Od června 2001 je objekt přístupný veřejnosti - v přízemí zámku je otevřena zámecká galerie, na nádvoří byla nově vybudována rokoková zahrada se dvěma fontánami a otevřena zámecká restaurace a vinárna. Ve výstavbě je zámecký pension, rekonstrukcí prochází špýchar i další objekty v okolí zámku. V budoucnu by měl celý renovovaný zámecký komplex sloužit jako společenské, kulturní a turistické centrum a znovu nabýt pověsti jedné z nejvýznamnějších a nejatraktivnějších památek celého regionu.
 
 
 
 
Pivnice
 
 
Přírodní památka Pivnice byla vyhlášena v roce 1998. Jedná se o úzký kaňon zaříznutý v opukách a měkkých pískovcích. Rozloha území je 35 ha. ( vzdáleno cca 1,5 km).
 
Toulovcovy Maštale
Oblast Toulovcových maštalí - přírodní skalnaté útvary ( vzdáleno cca 5 km)
 
 
Sdružení obcí Toulovcovy Maštale vzniklo v únoru roku 1999. Cílem sdružení je zajištění rozvoje regionu, především s důrazem na zaměstnanost a ochranu přírody. Mikroregion má zeměpisnou šířku 12,5 km a zeměpisnou výšku 15 km. Celková plocha mikroregionu je 9639,77 hektarů.
 
Venkovský prostor mikroregionu je zvýrazněn velkým podílem lesních pozemků. Zemědělská půda je ve velké většině ve vlastnictví velkého množství soukromých osob a obhospodařují ho zemědělská družstva nebo soukromě hospodařící rolníci.
 
Ve zmíněném mikroregionu se nacházejí přírodní rezervace Maštale, přírodní park Údolí Krounky a Novohradky a přírodní památka Pivnice.
 
Příroda, nacházející se na území obcí Maštale je krásná a neponičená civilizací. Rozmanité geologické podmínky v různých částech způsobili, že krajina nemá jednotný ráz, ale střídají se zde různé reliéfy povrchu a rozmanitá rostlinná skladba. Značná rozloha území nebyla postižena scelováním pozemků v období socialistické kolektivizace a zůstalo zde množství rozptýlené zeleně, která tvoří krajinu malebnou, vhodnou pro rekreaci a odpočinek.
 
www.mastale.cz
 
 
 
 
Na Pokloně - Střemošice
 
 
Krajina na okraji české tabule jihovýchodně od Luže a Košumberka je až překvapivě členitá a tvarově pestrá. 
 
Plochá, táhlá a nevýrazná návrší a široce rozevřená údolí, která můžeme vidět okolo hrochova týnce a chrasti u Chrudimi. jsou zde vystřídána sráznými svahy a úzkými hlubokými údolími. přímo vyhlídková silnice. z níž část této krásné krajiny přehlédneme, spojuje Luži a Nové Hrady. Z povzdálí ji ze severní strany lemuje od vsi s nezvyklým jménem Bílý Kůň dlouhý prudký svah s přírodní rezervací Střemošická stráň. Rezervace dostala své jméno podle obce rozložené ve svahu pod nejprudším srázem. Ke Střemošici či spíše k hornímu okraji srázu nad ní, se naše oči určitě bezděčně otočí. Upoutá nás tu totiž doslova bělobou zářící štíhlá vysoká stavba. Říká se jí poklona. Na místě zdaleka viditelném a skutečně nepřehlédnutelném stojí již od první poloviny 18. století. Je to sloup nejsvatější trojice a je opravdu trojboký. Každou plochu zděného a omítnutého hranolu zpestřují pilastry a dva nad sebou umístěné protáhlé výklenky. Sloup vrcholí pískovcovou tesanou ozdobou, která zastupuje stříšku. V těsné blízkosti sloupu prochází silnice od Bílého Koně přes Střemošici k Vysokému Mýtu. Silnice vytrvale stoupá přes Střemošici a k pokloně má udané stoupaní 12 procent. Okraje srázu v délce asi tři kilometry a o rozloze 46 hektarů jsou zahrnuté do přírodní rezervace střemošická stráň. Je to totiž z pohledu botaniků pozoruhodná část území. suchá a teplá místa na
opuce hostí rostliny v takové míře. že se střemošická stráň řadí mezi nejvýznamnější české botanické lokality. Bylo tu zjištěno na 270 druhů vyšších rostlin. K nejvzácnějším patří některé naše orchideje jako Vstavač Nachový a Vojenský, Střevičník Pantoflíček a další. I když Vás třeba botanika příliš neoslovuje, vynikající výhled od poklony z výšky 445 m. n. m. Vás jistě učaruje. Přehlédnete Skutečsko, Prosečsko i Železné hory, u nohou Vám bude ležet Luže s poutním kostelem p. Marie, hrad Košumberk i Bílý Kůň.
 
 
Město Litomyšl
 
 
Litomyšl - město historie, zámek s parkem a venkovním divadlem (Smetanova Litomyšl), muzea, velké koupaliště s tobogánem, město setkání 7 presidentů (cca 23 km)
 
Hrad Košumberk
 
 
Zřícenina hradu Košumberk (možnost prohlídky i krásné vyhlídky), Hamzova (dříve Gottwaldova) dětská léčebna-zařízení pro rehabilitace nemocných,dříve tuberkulosní, stylové restaurace-možnost dobrého stravování, nákupní možnosti, letní kino, poutní kostel Panny Marie na Chlumku-to vše je Luže ( 5 km)
 
Historie zanechala v Luži význačné architektonické a kulturní pamětihodnosti. Nejstarší z nich je zřícenina zmíněného gotického hradu Košumberka s renesanční přístavbou, který je poprvé připomínán roku 1318. Stejnojmenné panství převzal v roce 1372 šlechtický rod pánů z Chlumu a v letech 1372-1564 byl Košumberk rezidenčním sídlem pánů z Chlumu a Košumberka. Po požáru roku 1573 byl hrad renesančně přestavěn. V druhé polovině 16.století byla na Košumberku zřízena českobratrská škola, kde byli vychováváni mladí protestanští šlechtici (mj. i později proslulý válečník Albrecht z Valdštejna, ale též Vilém Slavata, který později přestoupil na katolictví). Roku 1684 přešel Košumberk dle závěti poslední Slavatovny do vlastnictví jezuitské koleje v Hradci Králové, která si zřídila vedle poutního kostela své sídlo, rezidenci. Po zrušení řádu jezuitů spravoval panství církevní fond a v roce 1926 přešlo do majetku Thurn-Taxisů. Romantickou ruinu získalo v roce 1922 Družstvo na záchranu hradu Košumberka, které ji stavebně zajistilo. V současnosti jsou zříceniny hradu majetkem obce Luže. Je zde instalována expozice k dějinám hradu s přihlédnutím k dějinám města Luže (nová expozice otevřena 14. června 2001).
 
Hrad Košumberk je pro veřejnost otevřen ve dnech:
 
Otevřeno:
 
1. dubna - 16. května, září, říjen: So, Ne 10-17, 18. května - 31. srpna: denně mimo Po 10-18
Bližší informace na telefonu 469 672 191. http://hrady.dejiny.cz/kosumberk 
 
 
Město Skuteč
 
 
Skuteč - hrad Rychmburk, koupaliště s tobogánem ( 12 km ), nebo koupání v zatopených lomech.
Moderní venkovní koupaliště v klidném místě obklopeném zelení. Možnost pobytu na slunci i ve stínu. Atrakce – tobogan, skluzavka typu „kamikadze“, dětský koutek s pískovištěm, průlezkami, houpačkami. Posezení u bohatého občerstvení - nápojové automaty, teplá jídla, zmrzlina. V provozu od poloviny června do poloviny září – podle počasí.
PENZION HOLLAND
 
Romana Burešová
Zuzana Burešová
IČO:15020240
 
 

 

539 45 Nové Hrady čp. 33.
mobil: +420724751144
info@penzion-holland.cz
 

 

© Penzion Holland